Araç Asansörü

TEKNİK ÖZELLİKLERİ :blue_mini_on_car_lift_in_showroom

 • Ebadı :2500mm x 5100 mm
 • Kapalı Yüksekliği : 350 mm
 • Açık Yüksekliği : 2.500& 39.900 mm
 • Seyir Mesafesi : 2.500 & 3.9000 mm
 • Kaldırma Kapasitesi : max.3 ton
 • Durak Sayısı : 2-3-….18
 • Elektrik : 380V 40Hz
 • Motor : Gamak Marka
 • Hidrolik Silindir : Minimum 2 ebatlara göre değişkenlik gösterebilir.
 • Valf : Rexroth marka
 • Kumanda Panosu : 1 adet
 • Hidrolik Güç Ünitesi : 1 adet

    Güvenlik İçin: Basınç emniyet valfi, hortum patlama valfi, , ikinci limit switch ayrıca olacaktır.

2.1) Hidrolik Güç Ünitesi:

 2.1.1) Hidrolik Depo:

-Hidrolik  yağı  depolamak  için  yeterli  et  kalınlığında,  standartlara  uygun  malzemeden  imal edilecektir. Yağ deposunun boyutlandırılması DIN 19704-2 ’e göre olacaktır.

-Taban eğimli olacak ve işletme platformu ile arasında 400 mm’lik bir açıklık olacaktır.

-Güç  ünitesinin  montajından  önce  yağ  tankı  sızıntılar  için  kabarcık  oluşturan  bir

Solvent ile  kuru penetrasyon veya basınçlı hava metotlarından birisi ile test edilecektir.

-Emme ve dönüş hatları  arasındaki mesafe mümkün olduğu kadar büyük olacak ve   boruların uçları 45º açı  ile kesilmiş olacak ve dipten minimum 50 mm yukarda sonlandırılacak şekilde optimum akım için tasarlanacaklardır.

-Tank, boya öncesi kumlama yapılarak çift kat epoksi boya ile boyanmış ve tamamen kapalı olacak ve nemi almak için bir hava deliğine, emme ve dönüş hatlarını birbirinden ayıran bir engelleme plakasına sahip olacaktır.

-Drenaj vanası, temizleme açıklığı, yağ seviye göstergesi, şamandıra anahtarı ve kapağa monte edilmiş olan tüm hidrolik ekipmanlar ulaşılabilir ve bakım-onarımı yapılabilecek şekilde tanka monte edileceklerdir.

-Hidrolik  güç  ünitesinin  tüm  elemanları,  filtreler  başta  olmak  üzere,  boruları  veya

diğer ekipmanları sökmeden kolay değiştirilebilmelerine izin verecek şekilde monte edileceklerdir.

 

1.1.2) Hidrolik Pompa:

-Sistemde kullanılacak hidrolik pompa , sistemin verimliliği, enerji tasarrufu , yatırım maliyeti düşünülerek değişken debili güç regülasyonlu + yüke duyarlı Kawasaki marka pompa kullanılacaktır. Güç regülasyonu sayesinde hidrolik pompa sistemden pilot alarak debi-basınç regülasyonunu otomatik olarak kendisi yapacaktır. Böylece sistemde meydana gelen etki kuvveti doğrultusunda basınç artarak debi düşecektir. Sistemin basınca ihtiyacı olmadığı durumlarda pompa full debi ile çalışarak hız max. sağlanacaktır. Pompanın yüke duyarlı olması sebebiyle sistemde istediğimiz silindirin hız ayarlarını karşı yükten bağımsız basınç farkı oluşturmadan ve enerji kaybı olmadan hassas olarak yapacağız

1.1.3) Hidrolik Blok ve üzerlerindeki kontrol valfleri:

 -Kontrol Bloğu, İstanbul imalat tesislerimizde Eaton-Vickers referansıyla üretilmektedir. Kontrol bloklarımız özel sfero dökümden imal edilip işlendikten sonra özel solventle yıkanmaktadır. Bloklarımız hidrolik test sisteminden kalite-kontrol onayı ile çıktıktan sonra sevk edilmektedir.

Hidrolik yön kontrol valfleri uygun geçirgenlikte kullanılacak olup hidrolik pilotlu olması sebebiyle sistem duruş ve kalkışları darbesiz olacaktır.

-Sistemde kullanılacak değişken deplasmanlı pompa ve uygun geçirgenlikli Rexroth oransal valf ile platformun duruş ve kalkışları yumuşak şekilde ayarlanabilecek, bu yumuşak geçişlerde pompa yük duyarlı olduğu için silindire giden hatlardan aldığımız pilot ile yükten bağımsız olarak debisini ayarlayacak ve sistemin ihtiyaç duyacağı kadar debiyi sisteme gönderecektir.

-Sistem üzerindeki karşı denge valfi sayesinde platform üzerindeki yük emniyetli şekilde sarsıntısız olarak hareket ettirilecek ve silindirler kaçırmadan yükü sabit pozisyonda tutabilecektir.

1.1.4)  Filtreler ve Basınç Göstergeleri:

-Filtreler hidrolik devrenin çalışmasına uygun olarak seçilecektir.

-Kullanılacak filtreler kirlilik göstergeli tip olacaktır.

-Tüm filtreler baypas ile donatılacaklardır.

-Filtrenin nominal akım kapasitesi işletme akımının en az üç katı olacaktır.

-Filtre elemanlarının değiştirilmelerini kolaylaştırmak için filtreler rezervuarın dış tarafına monte edileceklerdir

-Pompadan  sonra  basınç  hattına  veya  devre  içerisinde  belirli  noktalara  sistemin  basıncını

ölçmek  için uygun basınç göstergeleri kullanılacaktır.

-Basınç göstergelerinin hattaki bağlantı noktasına bir kontrol valfı konulacaktır.

-Basınç göstergeleri gliserin tipli olacaktır.

 

1.2) Hidrolik Silindirler:

 -Silindir kapağın açma-kapama kuvvetine uygun olarak yapılacaktır.Hidrolik silindir gövdesi basınca bağlı olarak uygun malzemeden, dikişsiz çelik çekme borudan DIN 2391 BK+S kalite normunda ve H8 iç çap toleransında malzemeden imal edilecektir. Kovan et kalınlığı oluşabilecek maksimum basınç kuvvetlerine dayanıklı olacaktır.

-Rod malzemesi seçiminize uygun olarak paslanmaz malzeme imal edilecektir. Dış çap malzeme yüzeyi 25 mikron krom kaplama yapılacak ve f7 toleransında taşlanmış ve işlenmiş olacaktır.

-Silindir Keçeleri Kastaş marka olacak ve sanayide yaygın bir şekilde bulunabilirlik, test basınç ve kuvvetlerine dayanıklı olacaktır.