Beşgen Asansör

PROJE DETAYLARI

Platform sektöründe iddialı işler yapan firmalar Boğaziçi Platform ’la ortak bir payda da buluşuyor. Her türlü imalat ve montaj anlamında kaliteli işçilik ve profesyonel malzemeleri, üstün çözünürlüğü ve görselliği olan mühendisleriyle projelere uygun imalatlar yapmaktadır.

Aylardan Nisan, hava baharı andırıyor. Sıcaklar mevsimin tüm olması gereken hava durumuna inat güneşin baskınlığında. Belirtilen adrese geldiğimizde bizi karşılayan arkadaşlarla yeni yapılmış bir odaya geçtik. Sırayla insanlar ve beraberinde getirdikleri unvanlarla karşımıza geçip oturdular. Kendimizi mülakatta gibi hissettik. Oysa bizim gidiş amacımız binamızın insan asansörü siparişini vermek ve pazarlık yapmaktı. Her şey çok sakin ve gözler hep dikkatli şekilde odada geziniyordu. Çaylar, kahveler, ikramlar hava da uçuşuyordu. Hele masanın yanındaki lokumlar ve kuruyemişler her sohbette avuçladığımız yemişlerdi. Hatta baya abartmış olmuş olmalıyız ki yenileri takviye yapılınca ben kendimi biraz geri çektim. Israrla beni teşvik edip “lütfen” diye ısrar ettiler ve biz ikramları bir bir sohbete katık olsun diye yemeyi sürdürdük.

Konuya girildi. Derdimizi anlattık. Uygun bir çözüm yolu arıyorduk. Malum hastalık “asansörü yapan firma kaçmıştı”, işi bitirmeden kayıplara karışmıştı. Pazarlık devam ederken ben “siz burada bir şeyler yapın bende size imalatımla ilgili bir siparişte iyi bir şey yaparım” dedim. “Ne yapacan ki abi sanki %30 indirim mi yapacan” dedi köşede oturan biri. Bense kendimden emin şekilde “tamam şimdi kıvama geldiler pazarlık güzel geçecek” diye düşünüp kıs kıs içten içe gülüyordum. “Yaparım tabi” dedim.

Birden biri dışarı çıktı, kâğıtlarla içeri girdi. Bizim antetli kağıtlar elinde, şaşırdım. Nedir diye daha sormadan “abi geçen ay aldığımız iş onaylandı. Bize %30 indirimi yapar mısın” deyince, lokumun tozundan mı, leblebinin parçacığından mı nedir bilmem, birden öksürmeye başladım. Ortalık kahkahalarla dolmaya başladı. Ben “erkekliğe” laf getirmemek için ısmarlama gülüyordum. Bittiğimin resmiydi. İstediğim sipariş için hemen en dip fiyatı verdiler ve benden de oran olarak baya bir indirim aldılar. Ava giderken avlanmıştık.

Sonra kahkahalar tekrar yükseldi, imzaları attığımızda. “Abi nasılsın” diye sordu Gökhan. Bizi tanıştıran da oydu. Titrek bir sesle “iyiyim” dedim.  Nasıl iyi olabilirdim bu kadar büyük işi bu paraya yapmaya. Ayrıca barter yapacaktık. Külliyen zarar.

Ofise geldim ve düşünmeye başlamıştım. Yılmaz Erdoğan’ın Organize İşler filmi aklıma geldi, ne hikmetse. Biraz daha düşündüm ve aklımda yine o film. Aradım Gökhan’ı. Hal hatır. Sonra konuya girdim. “Abi” dedi gülerek. “Senin geleceğini bekliyorduk ve siparişin onaylanmasıyla aynı zamanda seni çağırdık.  Konuştukça film şeridi gibi geçti o bekleme yerindeki dizayn, oturma şekilleri, diyaloglar…

Neyse bir kurgunun içine düştüm. Yapacak bir şey yok. Bak ne güzel bir anı olmuş. Biraz pahalı oldu ama hala aklımda önemli bir kesittir.

Gökhan Ünal, firmanın satış ve pazarlama sorumlusu. İlginç bir hayat hikâyesi var. İzmir’den İstanbul’a yeni bir hayat kurmak için zor şartlar içerisinde gelir. Burada tutunmak ister. Hayli de kiloludur. “Yeni yaşam yenilerle olur” demiş kendisine. İş bulmuş bir yerde. Depocu olarak. Yol bilmez iz bilmez İstanbul’da. Hemen başlamış işe. Akşam bir an önce evine gitmek çocuklarıyla bir araya gelmek ve bu “gurbet elde” onları, kolları kanatları altına almak ister. Gel zaman git zaman işe hâkim olur ve gittikçe de alışır ortama. Diyalogları, üslubu, kıvrak zekâsı çabuk fark edilir. Patronu bir gün çağırır odasına. “Bundan sonra satışçısın” der. Anlamamıştır ne demek istediğini, “efendim”. “Satışçısın oğlum” diye yineler patronu. Fark etmiştir onu. Diyaloğunun güçlülüğünü ve ikna kabiliyetini görmüştür. En zor işleri nasıl çevirdiğini ve işten kaçmadığını, bir kere bile vizite izni almadığını görünce aradığı kanın bu olduğuna kanaat getirmiştir. Gökhan artık satış için sahada.  Onun hayatının dönüm noktası o karar neticesinde, Gökhan Ünal’ın artık kolunda “bir bileziği vardır”. Kimseyi mahcup etmemek için gerek araçla gerekse otobüslerle yağmur, çamur demeden işini yapmaya çalışır. Firma onla beraber “şaha kalkar”. O artık Firmayla özdeşleşmiştir. Son yılların en fazla asansör satışı yapan adamı diyebiliriz. Yeter ki bir ışık görsün koşup kollayıp o işi bitirir.

“Kilolu demiştim”. “Yeni yaşam yeni şeylerle olur” –onun lafıdır- dedi ve şuan ki kilosu kadar bir ağırlığı bertaraf edip normal bir kiloya ulaştı. Böyle de azimli ve hayata tutunmayı bilen, yaşamı seven, iyi bir insandır.

Zaten bizi de punduna getirip “ava giderken avlayan”  o değil miydi?

Yolun açık olsun ”satışın kitabını yazan çocuk”.

 • Clean and modern architecture
 • Eco friendly materials
 • Idea to final solution
PROJECT BACKERS

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque nec erat erat. Integer blandit, nulla quis fermentum hendrerit, nisi diam viverra metus, porta semper est ipsum et sapien.

 • Halworks Ltd, inc.
 • Toms and family inc.
 • Bricks and woods ltd.
Read more

Faurecia Polifleks

PROJE DETAYLARI

FAURECIA POLİFLEKS Otomotiv Bursa Orhangazi’de faaliyet gösteren bir Hollanda firmasıdır. Otomotiv yedek parça ve aksesuarlarının imalatı yapan firma Türkiye’de kendi alanı ile ilgili en fazla imalat yapan bir firmadır. Dünyaca bir otomotiv markasının yedek parça ve aksesuarlarının imalatı konusundaki tek firmadır. Firmanın en büyük özelliği Türkiye’de kendi alanında en büyük olması değil dünyada da en büyük imalat firmalarından biri olmasıdır.

Neyse firmanın çok tanıtımını yapmayalım da konumuza gelelim. Faurecia firmasıyla bir kez telefonla görüştük ve bir daha görüşmedik. Aylar sonra tabi bir telefon geldi kayıtlı değildi fakat ses tanıdıktı. “Alolaştık” sonra Bursa’daki fabrika da keşif yaptık. Keşfimiz o kadar neşeli geçti ki hala unutamadık o sohbeti. Sonrasında önyargılarımız ve kaygılarımız ortadan kalktı. Belliydi artık rota. Yeni serüvenlere çıkacaktık. Firmanın girişinden itibaren büyük bir kontrol vardı ki biz “bu iş nasıl bitecek” diye de içten içe gülücüklerimizin kıvrımlarında saklıyorduk kaygımızı. Bitmek bilmeyen İSG, güvenlik ve kurumsal eğitimler bize artık “ne zaman biter” sorusunu sorduruyordu.

Bitmişti keşif ve yola koyulma dönemi başlarken kimsede çıt yoktu. Sadece korkunç bir korna sessizliğimizi bozarken, dilimizin ucuna gelmiş küfrümüzle normal hayata döndük.

İşten değil de prosedürler nasıl aşılır. “Yol da yakın değil ki olmadı yarın” diyebilelim. Neyse başladık.

İnanır mısınız en hızlı biten işti. Hatta biz platformu bitirdiğimizde inşaat tam bitmemişti. Herkes bu kadar hızlı biten platforma şaşırmıştı. O kadar konsantre olmuştuk ki iş “elimizde erimişti”.

Keşifteki neşemiz devam etmiş gülüşmelerimizde saklı kalan ne bir kaygı, ne de bir hüzün kalmamıştı. Artık baya baya eğleniyorduk. Zaferleri çok sevmeyiz firma olarak. Başarılar önemlidir. Zaferler de hedefsizleştirir, amaçsızlaştırır insanı eğer yeni bir şeyler koymasak hayata. Zaferlerle yetinmeyiz umudun, heyecanın peşinden koşarız. Bizi biz eden zaten “yaşı hep18” şarkısı gibi “hep 18” deriz kendimize.

Yaptığınız iş ne olursa olsun keyif alacaksınız, seveceksiniz işinizi. Her şeyi sevmek gerek. Sevgi içinde emeği barındırır. Emek kutsaldır, anadır, alın teri, göz nurudur.  Bunları istediğiniz bir şeye verirseniz zaten her yaptığınız iş ve faaliyet gerçekten güzel olur. Kimseye olmasa da bize güzel gelir.

Yaptığımız işten keyif alırken müşterilerimize de keyif veriyoruz. Sadece o da değil, tedarikçilerimiz, taşeronlarımız herkes ama herkes bir keyif ve mutluluğun tebessümü içinde olmaktadırlar.

Çalışanlarımız için konuşmak doğru değil belki ama onların da uzun süredir bizlerle birlikte olması ve aidiyet duygusuyla işlerinizi sanata dönüştürmeleri bizi biraz herhalde haklı çıkartıyor “keyif ve mutluluk konusunda…”

Bursa’da, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi onlarca makinamız var. Fakat Faurecia’ nın yeri ayrıdır. Çünkü yaptığımız işte emeğimize gösterdiği saygı şirket tarihimizde hafızalarımızda kazınmış halde beklemektedir.

Yeşil Bursa’nın anlamına uysun diye de rengini aynı tuttuk. Yine yeşillendi  Zeytin dalları. Yine yeşillendi Bursa vadisi

Yine Yeşilledi Boğaziçi Platform…

Ya makineyi anlatmayı unuttuk. Onu da resimden anlayın arkadaşlar. Her şey ortada çünkü.

 • Clean and modern architecture
 • Eco friendly materials
 • Idea to final solution
PROJECT BACKERS

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque nec erat erat. Integer blandit, nulla quis fermentum hendrerit, nisi diam viverra metus, porta semper est ipsum et sapien.

 • Halworks Ltd, inc.
 • Toms and family inc.
 • Bricks and woods ltd.
Read more

Genmed Medikal ve Teknik Cihazlar

PROJE DETAYLARI

Genç yatırımcıları hep takdir etmişizdir. Girişkenler, gözleri karadır, cesaretli ve gençliklerinden dolayı enerjik, güncelliği takip ettikleri içinde “çağın içindeler”. Klasik sistemleri sevmezler. Akademik, teorik birikimlerini tecrübelerle birleştirip çığır açacak bir enerjiye ulaşabilirler. Öncelikleri ve sorumluluklarını da somut koşulların, somut tahlilini yaparak gerçekleştirirler.

Bulmakta zorlandığımız bir adreste -üç kere önlerinden geçtiğimiz halde bulamadık- buluştuk. Nihayet oturduk ve konuyu dinledik. Bizim sektörde hikâye çok önemlidir. Müşterinin ve satıcının istekleriyle ilgili- yük platformu- ihtiyaçlarını ve ne beklediklerini anlatabilmesi ve dillendirmesi çok önemlidir. Aslında masalcıyız biz. Hem iyi bir dinleyici hem de iyi bir anlatıcı olmaya çalışıyoruz.

Hikâyemiz belliydi bizim için renkleri, sevk adresleri farklı da olsa içerikleri ve teknik özellikleri ile kahramanlarımız aynıydı. Kahramanımızın yük taşıyacak ve çevreye de zarar vermeyecek, ev sahibini-müşteriyi- üzmeyecek, tedarikçiyi de yormayacak cinsten olması isteniyordu.  Hikâyedeki karakterler, giriş – gelişme – sonuç belirlendi. Aslında hikâyeyi yazmak değil de iyi hikâye anlatmak önemlidir. Hikâyenin kahramanını gür ve yüksek sesle belirtmek ve dinleyiciyi hikâyeye sokman gerekir. Eğer bir bütünlük ve gerçeklik içinde değilsen ve hikâyeyi önce sen yaşamadan anlatırsan düz bir yazı olur. Sıradan bir yazı… Oysa hikâye yazmak kolay mı sanki. Emek verilmiştir. Kafa patlatılmıştır. Düşünülmüş, duygular katılmış, yoğrulmuş bir eser, bir yazınsal anlar ve dizelere sıralanmış yaşamlar konulmuştur. Kalk bunu sen hiçbir duygu hiçbir figür geliştirmeden dümdüz oku. Sonra. Sonrası koca bir Hiç…

Hikâyeyi yaşamadan, hikâyeyi yazamazsın. Ve anlatamazsın. Pür dikkat seyretmeli dinleyici seni. Ezbere bildiği söz bile o an ona farklı gelmeli. Soluksuz dinlemeli yani. En küçük tepkinde savrulmalı, en küçük mimiğinde gülmeli. Yoksa hikâyeye de yazık edersin, hikâye anlatmak için harcadığın kendine de yazık edersin. Sadece yayılıp dinleyen ve devamlı saate bakıp -ne zaman bitecek diye bekleyen- oradan da boynunu yarım daire şeklinde çeviren ve omuzunun kireçlenmemesi için egzersiz yapan kalabalıkla karşılaşırsın. Bırak ayağa kalkıp seni tebrik etmelerini, alkışlamazlar bile bir daha da seni anmak istemezler.

Biz de, Genmed de hikâyesini anlattı. Sonra yaşamsallık, duygudaşlık kattık. İkimizde gerçekten iyi çalışmıştık. Emeksiz ne var ki sanki… “acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir” sözü gibi emekten geçmeyen de değerli olmuyor. Sıradanlaşanları bilmeyiz. Yaşadığın veya varlığında her günün farklı geçse de akılda kalan eylemselliğin yoksa tüm günler birbirini takip eden günlerden farksızdır.

Genç dinamik, yatırımcı diye bahsettik arkadaşlardan. Aslında yatırımcı değillerdir. Çünkü yatırımcının elinde sermayesi olur ve yatırım yapsar. Esas olan çok kazanacağı kârlı işlere yatırır sermayesini. Yatırım yaptığı sektöre bakmaz, kârını düşünür. Oysa Genmed şirket sahipleri, bildiğiniz emekçi, alın teri dökmüş, mücadeleyle bu günlere gelmiş ve sermayelerini keyfiyete, fuzuliye, müsrifliğe değil, işlerine yatırmışlar. Kısa bir sürede hayranlık derecesinde işlere imza atmışlar ve fabrikalarını kurmuşlar. İlk buluştuğumuz adresten sonra hikâyelerini yazmışlardı ve bize anlattılar. Şimdi hikâyelerini yaşıyorlar ve başarılara imza atmaya devam edecekler.

Amacın varsa, yol haritan ve stratejin de vardır. Eğer stratejin sonuç yaratmıyorsa ve yanlışta ısrar ediyorsan bil ki sen kaybetmeye mahkûmsun.  Burada belirleyici olan hikâyeni iyi kavrayacaksın. İyiliğin içine; çaba, alın teri, emek girerse bekleyin görün ki siz başarının istikametine girmişsinizdir. Sizi hiçbir şey yolunuzdan alıkoymaz, sadece engellemeye çalışırlar. Amacımızdan saptıramazlar, sevdanızdan alıkoyamazlar sizi.

Ve tarihte bilir ki; sevdası büyük olanın yüreği de büyüktür.

Bugün formumdayım gerçekten…

 • Clean and modern architecture
 • Eco friendly materials
 • Idea to final solution
PROJECT BACKERS

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque nec erat erat. Integer blandit, nulla quis fermentum hendrerit, nisi diam viverra metus, porta semper est ipsum et sapien.

 • Halworks Ltd, inc.
 • Toms and family inc.
 • Bricks and woods ltd.
Read more

Günsan Yük Platformu

PROJE DETAYLARI

Günsan elektrik, namı diğer Shcinder elektrik ışık saçıyor. Elektrik sektörünün duayeni olarak gösterilen firma imalatını profesyonel taşıma sistemiyle dizayn etti. Samandıra’daki imalatında daha önce kullanılan ve her yerde kabul görmeyen, firmanın İSG’si tarafından kabul görmeyen Halatlı sistem caraskalın yerine hidrolik Yük Platformu kuruldu. İmalatçısı ve kurulum firması Boğaziçi Platform olan yük platformu eksiksiz ve çalışır vaziyette görevini layıkıyla yapmaya çalışıyor.

Günsan Elektrik , web sitesindeki “hakkımızda” yazısında anlatıldığı gibi bir firmadır.

 • Günsan Ailesi mütevazidir.
 • Günsan Ailesi samimidir.
 • Günsan’da herkes ailenin bir parçasıdır.
 • Günsan ailesi hem atik hem de istikrarlıdır.
 • Günsan ailesi gelenekseldir.

Firmaya girdiğinizde zaten sizi karşılayan bu üste yazdıklarımızdır. İşlerinde çok profesyonel ve samimidirler. Samimiyetlerinin içerisinde yaptığınız iş zor olsa bile size tedirginlik yaratacak bir agresiflikte değildir.

Firmaların yaptıkları iş ne olursa olsun söylemleriyle, pratikleri aynı olmalıdır. Biz bunu sonuna kadar yaşadık. Ve işleri o kadar rast gitti ki her şey bir biri ardına sıralı bir şeklide vakit kaybettirmeden ve risk teşkil etmeden tamamlandı. Firmanın da ısrarla üstünde durduğu buydu. İlk görüşmeye, İSG uzmanının katılması ve tamamen iş güvenliği üzerinde notlar aldırması ve taleplerini sıralaması firmanın neye dikkat ettiğini apaçık gösterdi.

İnsan değeri hiçbir şeyle ölçülemez. İnsana verdiğiniz değer de bulunduğu yere göre farklılıklar gösterse de özünde koruyu ve kollayıcı tedbirlerle olmaktadır. Çalışanlarınıza verdiğiniz önem, işlerinizin aksamaması ve tehlikeden uzak durmak için alınan tedbirler değildir. Bunlar belki etkileyici durumlardır. Fakat belirleyici olan çalışanın en küçük bir tehdit ve tehlikeyle karşılaşmamasıdır.

İş kazalarının bu kadar yoğun olduğu bir ortamda, böylesi hamleler bizi gerçekten umutlandırıyor ve cesaretlendiriyor.

İş yerlerimiz genel bir tarifle “bizim ekmek kapılarımızdır”. Ekmek yediğimiz yerde boğazımıza bir şey düğümlenmemelidir. Sindirmemiz kolay olmalıdır. Moralimiz yüksek olmalıdır. Karşılıklı bağıntılar yasası vardır felsefe de. Her şey bir biriyle bağıntılıdır. İş verimi, karlılığı getirir. Siz verim için elinizden gelen her şeyi düzenli yapar ve sağlıklı bir ortam yaratırsanız işlerinizde sekteye uğramadan hallolur ve varlık gerekçeniz “kazanç” size kat be kat dönüş yapar.

Herkesi eşit görmek ve aile kavramı içerisinde görmek istiyorsak ayrımcılık değil, birleştirici olmalıyız. Hatta hak edene hak ettiğini fazlasıyla verip pozitif ayrımcılık yapmak gerek.

Atalarımızın bir sözü “ekmeği ekmekçiye yaptır, bir tane de fazla ver”  der. İşi uzmanına bırakmalıyız. “İş bilenin kılıç kuşananındır” sözü gibi olmalıdır. Atasözü dersi gibi oldu. Fakat gerçekleri hangi tabir ve eylem açıklıyorsa onunla anlatmalıyız.

Günsan Elektrik, bizden aldığı çift pistonlu yük platformu ile bünyesinde geliştirdiği bağları daha da bir pekiştirmektedir.

“Önce insan” diyorsak, insanca yaşam koşulları oluşturmamız kaçınılmaz bir görevdir.

Günsan Elektrik’de bunu çok net görebilirsiniz.

 • Clean and modern architecture
 • Eco friendly materials
 • Idea to final solution
PROJECT BACKERS

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque nec erat erat. Integer blandit, nulla quis fermentum hendrerit, nisi diam viverra metus, porta semper est ipsum et sapien.

 • Halworks Ltd, inc.
 • Toms and family inc.
 • Bricks and woods ltd.
Read more