Adamar Dış Tic.

PROJE DETAYI

Toplumu toplum yapan değer yargılarıdır. Her toplumun kendine has değerleri ve beraberinde getirdiği yargıları vardır. Bunları oluşturan ise kültürü, inancı, coğrafyası ve  sosyolojisidir. Bunu tabi ki sosyologlar daha iyi bilirler. Analizleri, çözümlemeleri ve tahlil yetenekleri akademik bilgilerinden dolayı bizden çok daha ilerdedir.

Adamar  firması da bu anlamda bizde böylesi bir çağrışım yaptı. İzmir kökenli firma işlerinin büyümesinden ve pazarlarının genişlemesinden dolayı İstanbul, Marmara bölgesinde de lojistik depolamalara gitmiştir. Evet, ne iş yaptığını söylemedik. Adamar, bir lojistik ve malzeme  tedarik firmasıdır. Gemilerin  -yerli veya uluslararası- tüm ihtiyaçlarını karşılayıp lojistiğini yapan profesyonel bir firmadır. Dilovası bölgesinde satın aldığı yer gerçekten görülmeye değer bir yatırımdır. Yatırım da kullanılan tüm malzemeler ve makine teçhizatlar en iyi kaliteden seçilmiştir. Buradaki amaç paranın “şımarıklığını yapmak” değil de  “en iyi hizmeti en iyi şekilde vermek için ne gerekiyorsa yapmak” şeklinde yorumlanabilir.

Dilovası mermerciler sanayi sitesinden içeri girdiğinizde hele ki mevsim kış  ise, sadece rüzgârın ve soğuğun sesini duyarsınız. Araçtan dışarı çıktığınızda soğuk sizi sarmalamaz, sizinle boğuşur resmen. Yüzünüz soğuk karşısında şiddete maruz kalır resmen. Biraz dışarda durmak gerekiyorsa kemiklerinize kadar işler soğuk. İçeri girdiğinizde bambaşka bir hava oluşur. İçerde çalışan makinenin sesi ve dışardaki ortamı artık yadırgamaktan kurtulmuş , rutinleştirmiş bakışlarla karşılaşırsınız. Herkes kendi işinde. Ofis sıcak mı sıcak. Beyaz önlüklü bir hanım sürekli sıcak çay ve ıhlamur servis ediyor. Burnunuza limonun kokusu ve ıhlamurla dansının görüntüsünü hayranlıkla izliyorsunuz. Ofis haricindeki alanda ise hiç de yadırganmayacak bir ortalama oda sıcaklığı mevcut. Orda da harıl harıl çalışan işçilerin telaşı ve uyumu göz önüne gelmektedir.

Sizi o soğuk “coğrafyada” sıcak bir diyalog karşılıyor. Bir an unutuyorsunuz her şeyi. Araçla işyerine giriş arasındaki zaman içerisinde yaşadığınız o soğukla boğuşma sancısında üzerinizde ne varsa “kâr etmez inceden içinize doğan, alıp götüren sızıya…” dizeleri gibidir. Oysa içerde ortamdan mı yoksa maksimum oda sıcaklık ölçerin göstergesinden mi nedir bilinmez ama gömlekle oturuyorsunuz.

Orda başlıyor her şey zaten. Mütevazilik karşısında kendinizi başka bir alemde gibi zannedersiniz. İşe hakim ve ne istediğini bilen sorular ve karakteriyle dahil olur konuya. Küçük hesapları yoktur. Olması gerekeni sorar. “Fiyat kırmak, kıyas yaptırmak” değil de anlamaya çalışmak ve sonrasında derinlemesine bir analiz yapıp “en uygunu” bulmak için karşınızda doneleriyle bekler. Sıkmaz sizi. Her daralan ortamda bir espri, bir samimiyet ve ardından gelen kahkaha dışardaki soğuğa inat yükselmektedir. Küçükken çizdiğimiz ev resimleri gibi lambalarımız dışardan görünür ve evdeki tüm hareketler dışardan görünür. Aynı öyle bir resim çizeriz oradaki ortamda, her şey içerde ama dışarda gibidir. Fakat içerideki huzur, sıcaklık, samimiyet o kadar baskın ki dışarısı mağlup olmuş gibi sadece acısına ağlar gibi dövünmekte…

Anlaşma sağlanır. Çift pistonlu, iki ton kapasite ve on metre yükseklik. Evet, pvc sarmal kapılar ve kat seviyelemeyi de unutmayalım. Her şey o kadar samimi ve huzurlu bir ortamda gerçekleşti ki, beyaz önlüklü ablanın servis yaparken gocunmadan sayısı masanızda kalabalıklaşan çaylar ve ıhlamurlardan yine içmek istersiniz. Artık yola koyulma zamanı geldiğinden yüzünüzü ve üstünüzü sıkıca örter, koşarak araca binerken aklınız ve yüzünüzdeki tebessüm hala sıcaklığıyla durmaktadır.

Adamar  firması gerçekten de güzel bir isim seçmiştir. Mertlik, dürüstlük, güç, kuvvet bizim gibi feodal toplumlarda “adamlık” yani erkeğe mahsus biçilmiştir. Baskın güç erkektir, güç ve iyi olan her şey erkekte somutlaşmıştır. Neyse konumuz bu değildir. Sitemimizden dolayı bahsi geçti sadece açıklamamızın.

Ar kelimesi ise; hepimizin bildiği gibi temizlik saflık ve özeli temsil eder. Değerler toplamıdır. Temizlik göstergesidir.

Alın size ADAMAR yani ADAM-AR

Sonucu hemen bağladık. Gerçekten daha çok yazmak isterdim ama bugün baya bi yoğunmuşum. Telefonlardan ve misafirlerden dolayı yazıya odaklanamadım.  Gerek de yok zaten çok şey yazmaya. Biz penceremizden hep güzel şeyler gördük Adamar’a bakarken. Sizde aynılarınıve daha güzellerini görürsünüz. Bundan eminiz.

 • Clean and modern architecture
 • Eco friendly materials
 • Idea to final solution
PROJECT BACKERS

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque nec erat erat. Integer blandit, nulla quis fermentum hendrerit, nisi diam viverra metus, porta semper est ipsum et sapien.

 • Halworks Ltd, inc.
 • Toms and family inc.
 • Bricks and woods ltd.
Read more

Beşgen Asansör

PROJE DETAYLARI

Platform sektöründe iddialı işler yapan firmalar Boğaziçi Platform ’la ortak bir payda da buluşuyor. Her türlü imalat ve montaj anlamında kaliteli işçilik ve profesyonel malzemeleri, üstün çözünürlüğü ve görselliği olan mühendisleriyle projelere uygun imalatlar yapmaktadır.

Aylardan Nisan, hava baharı andırıyor. Sıcaklar mevsimin tüm olması gereken hava durumuna inat güneşin baskınlığında. Belirtilen adrese geldiğimizde bizi karşılayan arkadaşlarla yeni yapılmış bir odaya geçtik. Sırayla insanlar ve beraberinde getirdikleri unvanlarla karşımıza geçip oturdular. Kendimizi mülakatta gibi hissettik. Oysa bizim gidiş amacımız binamızın insan asansörü siparişini vermek ve pazarlık yapmaktı. Her şey çok sakin ve gözler hep dikkatli şekilde odada geziniyordu. Çaylar, kahveler, ikramlar hava da uçuşuyordu. Hele masanın yanındaki lokumlar ve kuruyemişler her sohbette avuçladığımız yemişlerdi. Hatta baya abartmış olmuş olmalıyız ki yenileri takviye yapılınca ben kendimi biraz geri çektim. Israrla beni teşvik edip “lütfen” diye ısrar ettiler ve biz ikramları bir bir sohbete katık olsun diye yemeyi sürdürdük.

Konuya girildi. Derdimizi anlattık. Uygun bir çözüm yolu arıyorduk. Malum hastalık “asansörü yapan firma kaçmıştı”, işi bitirmeden kayıplara karışmıştı. Pazarlık devam ederken ben “siz burada bir şeyler yapın bende size imalatımla ilgili bir siparişte iyi bir şey yaparım” dedim. “Ne yapacan ki abi sanki %30 indirim mi yapacan” dedi köşede oturan biri. Bense kendimden emin şekilde “tamam şimdi kıvama geldiler pazarlık güzel geçecek” diye düşünüp kıs kıs içten içe gülüyordum. “Yaparım tabi” dedim.

Birden biri dışarı çıktı, kâğıtlarla içeri girdi. Bizim antetli kağıtlar elinde, şaşırdım. Nedir diye daha sormadan “abi geçen ay aldığımız iş onaylandı. Bize %30 indirimi yapar mısın” deyince, lokumun tozundan mı, leblebinin parçacığından mı nedir bilmem, birden öksürmeye başladım. Ortalık kahkahalarla dolmaya başladı. Ben “erkekliğe” laf getirmemek için ısmarlama gülüyordum. Bittiğimin resmiydi. İstediğim sipariş için hemen en dip fiyatı verdiler ve benden de oran olarak baya bir indirim aldılar. Ava giderken avlanmıştık.

Sonra kahkahalar tekrar yükseldi, imzaları attığımızda. “Abi nasılsın” diye sordu Gökhan. Bizi tanıştıran da oydu. Titrek bir sesle “iyiyim” dedim.  Nasıl iyi olabilirdim bu kadar büyük işi bu paraya yapmaya. Ayrıca barter yapacaktık. Külliyen zarar.

Ofise geldim ve düşünmeye başlamıştım. Yılmaz Erdoğan’ın Organize İşler filmi aklıma geldi, ne hikmetse. Biraz daha düşündüm ve aklımda yine o film. Aradım Gökhan’ı. Hal hatır. Sonra konuya girdim. “Abi” dedi gülerek. “Senin geleceğini bekliyorduk ve siparişin onaylanmasıyla aynı zamanda seni çağırdık.  Konuştukça film şeridi gibi geçti o bekleme yerindeki dizayn, oturma şekilleri, diyaloglar…

Neyse bir kurgunun içine düştüm. Yapacak bir şey yok. Bak ne güzel bir anı olmuş. Biraz pahalı oldu ama hala aklımda önemli bir kesittir.

Gökhan Ünal, firmanın satış ve pazarlama sorumlusu. İlginç bir hayat hikâyesi var. İzmir’den İstanbul’a yeni bir hayat kurmak için zor şartlar içerisinde gelir. Burada tutunmak ister. Hayli de kiloludur. “Yeni yaşam yenilerle olur” demiş kendisine. İş bulmuş bir yerde. Depocu olarak. Yol bilmez iz bilmez İstanbul’da. Hemen başlamış işe. Akşam bir an önce evine gitmek çocuklarıyla bir araya gelmek ve bu “gurbet elde” onları, kolları kanatları altına almak ister. Gel zaman git zaman işe hâkim olur ve gittikçe de alışır ortama. Diyalogları, üslubu, kıvrak zekâsı çabuk fark edilir. Patronu bir gün çağırır odasına. “Bundan sonra satışçısın” der. Anlamamıştır ne demek istediğini, “efendim”. “Satışçısın oğlum” diye yineler patronu. Fark etmiştir onu. Diyaloğunun güçlülüğünü ve ikna kabiliyetini görmüştür. En zor işleri nasıl çevirdiğini ve işten kaçmadığını, bir kere bile vizite izni almadığını görünce aradığı kanın bu olduğuna kanaat getirmiştir. Gökhan artık satış için sahada.  Onun hayatının dönüm noktası o karar neticesinde, Gökhan Ünal’ın artık kolunda “bir bileziği vardır”. Kimseyi mahcup etmemek için gerek araçla gerekse otobüslerle yağmur, çamur demeden işini yapmaya çalışır. Firma onla beraber “şaha kalkar”. O artık Firmayla özdeşleşmiştir. Son yılların en fazla asansör satışı yapan adamı diyebiliriz. Yeter ki bir ışık görsün koşup kollayıp o işi bitirir.

“Kilolu demiştim”. “Yeni yaşam yeni şeylerle olur” –onun lafıdır- dedi ve şuan ki kilosu kadar bir ağırlığı bertaraf edip normal bir kiloya ulaştı. Böyle de azimli ve hayata tutunmayı bilen, yaşamı seven, iyi bir insandır.

Zaten bizi de punduna getirip “ava giderken avlayan”  o değil miydi?

Yolun açık olsun ”satışın kitabını yazan çocuk”.

 • Clean and modern architecture
 • Eco friendly materials
 • Idea to final solution
PROJECT BACKERS

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque nec erat erat. Integer blandit, nulla quis fermentum hendrerit, nisi diam viverra metus, porta semper est ipsum et sapien.

 • Halworks Ltd, inc.
 • Toms and family inc.
 • Bricks and woods ltd.
Read more

Cihan Boya Yük Asansoru

PROJE DETAYLARI

Otomotiv boya sektörünün öncülerinden Cihan Boya rengini belli etti. Yeni yaptırdığı satış ofisi için inşa ettiği plaza büyük bir görsellik ve büyük bir ihtişamla parmak ısırttırıyor. Enzo Nobel ödülü sahibi Cihan Boya her sene bu ödüle aday ve aday olmakla kalmayıp ödülü bizzat alıyor. Firma sahibi Bahattin Bey “ tırnaklarıyla yaşamı kazanmış ” bir profildir. Oturup konuştuğunuzda birden sakinleşmeye başlıyorsunuz. Sakin ve samimi üslubu ile oturup saatlerce sohbet edebileceğiniz bir “ yaşanmışlık abidesi ”dir. Sohbeti hayata dair hep anekdotlarla doludur. “ Bir çantayla başladım ” derdi bu işe. Ayaklarım su toplar hatta ayakkabı dayanmaz, bende yanıma bir spor ayakkabı bir de kösele alırdım. Yürümeleri spor ayakkabı ile yapar, kapıya geldiğimde köseleleri giyer, yüzümü yıkardım bende. Herkesin hayatında bir roman vardır. Fakat Bahattin Bey’ in romanı biraz merakla dinlenecek ve dersler çıkarılacak bir hayat.

Konumuza gelelim uzatmadan. Dört pistonlu bir araç platformu yaptık. 7,5 m seyir mesafesi olan araç platformu, inşaat başlangıç sürecinde başladığımız bir imalattır. Bizi tercih ederken “ referansla size ulaştım ” dedi. Referansı bilmiyorduk. Yanına görüşmeye gittiğimizde büyük bir asansör  firması ısrarla bizi önermiş. Hatta “ siz niye yapmıyorsunuz  “ demiş . Bahattin bey, onlar da “ işi uzmanına bırakalım, bizde insan asansörünü yapalım ” deyince merakı daha da artmış. Bunu da itiraf edecek kadar açık sözlü ve açık gönüllü biridir Bahattin Bey.

İşimizi yaptık. Çok erken bitmişti. Devreye almamızı istemedi; inşaat devam ettiği için. Sonrasında biz makine ile ilgili hiç konuşmadık. Fakat fırsat buldukça bu yaşam abidesi ile telefonla, yüz yüze konuşmak, sohbet etmek istedik. Her şey almak ve satmak değildir. Al-sat kültürü kapitalizmin sosyal hayatlarımıza soktuğu tüketen ve her şeyi çıkar ilişkisi görmemizi ve yaşamamızı sağlayan bir tüketici kültürdür. Bir ticari faaliyetinizi veya hizmetinizi istediğiniz kadar “ allayıp pullayın ” taş çatlasın on dakika sürer. Biraz daha zorlarsanız teknik donelerle otuz dakika sürer. Sonra…

Hiçbir şey konuşamazsınız, heybenizde insana dair bir şey yoksa.  Biz yapmasak da birileri platform yapar. Veya siz istediğinize yaptırabilirsiniz. Önemli olan al-sat mantığı haricinde insani ve dostane payda da buluşabilmek. Çünkü insan öğrenmek için çevresini de zenginleştirmelidir. Dostlarını ve sosyal ilişkilerini çoğaltmalıdır. Tüketen değil üreten bir diyalog ve samimiyete dayanmalıdır. Dürüstlük en kısa sürede test edilebilecek bir karakterdir. Biz bunu Cihan Boya’da ve onu şekillendiren Bahattin Bey ile çok net yaşadık.

 • Clean and modern architecture
 • Eco friendly materials
 • Idea to final solution
PROJECT BACKERS

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque nec erat erat. Integer blandit, nulla quis fermentum hendrerit, nisi diam viverra metus, porta semper est ipsum et sapien.

 • Halworks Ltd, inc.
 • Toms and family inc.
 • Bricks and woods ltd.
Read more

Erdoğanlar Aluminyum Yük Asansoru

PROJE DETAYLARI

KOSGEB ’in, TÜBİTAK ’ın destekleriyle Erdoğanlar Alüminyum bilimselleşti. Bilim desteklerini peşi sıra kendine alan Erdoğanlar Alüminyum…

Tabi ki böyle bir şey manşetten dolayı akıllara gelebilir. Fakat olaya bir espri  katarak ilk cümleyi kaleme aldık.

Boğaziçi Platform her türlü fikre açık ve önerileri süzgecinden geçirdikten sonra bir bir bir hayata geçirmek için mücadele eder. Bu söylemi  Erdoğanlar Alüminyum ile yaptığımız işbirliğinden daha sonra rahatlıkla söyleyebiliriz. Erdoğanlar Alüminyum Ar-Ge ekibi ile yaptığımız toplantıda tamamen otomasyona dayalı bir öneri geldi. Hiç tereddüt etmeden ve heyecanlanarak hemen kabul ettik. Çok zordu. Gerçekten mantığı, bilimi zorlayan bir sistemdi. Her şeyden bir örnekleme vardı. Tren rayından,  fırın kazanından, giyotinden, hidrolikten, akıllı sistem sensöründen, her şeyden ama her şeyden bir örneklemeyle masamızı, kafamızı doldurduk. Oturduk sıralama yaptık. Sistem anlatınca bile çile yuvasıydı. Neresinden tutsan bir kördüğümdü.

Yılmadık. Sakin sakin ezberlerimize rollerimize çalıştık. Bazen nefesimiz kesiliyor, ellerimiz titriyor, yüreğimiz sızlıyordu. Korkudan değil heyecandan. Çünkü amaç bir şeyler bırakmak insanlığa. Hediye etmek bir şeyleri. Günler sonra bir araya geldik, kimsede ses yok. Malzemelerimiz, heybemizdekileri bir bir çıkardık. Sessizliği sadece fabrikanın çalışması bozuyordu. Meraklı gözler üzerimizdeydi. Bizde merak ediyorduk. Çay molasına bile çıkamaz olduk. Heyecandan dudaklarımız lal olmuştu.

Bir bir süzüldüler…” derdi şair. Aynen öyle oldu. Bir bir monte ettik. Sonra büyük gün yaklaştı. Denedik olmadı. Bir daha denedik! Her parça çalışıyor fakat senkronize edemedik.  Yılgınlık yoktu fakat akıllıca da düşünemiyorduk.  Stres yüzümüzde terlerle yere düşerken tuttuğumuz her şey elimizde terliyordu sıkmaktan.

Bir şey yaparken her türlü aksilik olur. Hele ki yaptığınız bir ilkse. Öncesi olmayan ilk sizin elinizde şekillenen bir şeyse. Stresiniz artar moraliniz bozulur o an. Fakat umutsuzluk, inanmamak içinize bir kurt gibi girerse o zaman korkun işte. O zaman bittiğiniz andır. Biz ve Erdoğanlar Alüminyum yöneticileri o kadar inanmıştık ki bu işin çok güzel olacağına. Bir kez olsun inancımızı yitirmedik.

Sonra biri mesaj attı. Videoydu. Biz artık geç saat olduğu için çıkmıştık. Kalan ve bir o kadarda olumsuz tabloyu kabullenmeyen arkadaşlar, gecenin tam en kör saatinde mesaj attı. Sistemi devreye almışlar. Hemen kilometrelerce uzaklıktaki montaj yapılan tesise gittik. Sadece gülüyorduk. Karnımız ağrıyana, çenemiz gerilene kadar gülüyorduk başarmıştık. Sistem senkronize olmuş ve “tıkır tıkır” çalışıyordu. “Başardık” dedi birisi. Aslında hepimizin dili olmuştu bu söylem. Evet BAŞARMIŞTIK.

Beş pistonlu bir platformdu. Her şey otomasyonla çalışıyordu. Siz sadece yükleme alanına yükü bırakıyorsunuz, sistem ürünü alıyor ve yerine teslim ediyor. Yük bırakılıyor, platform kumanda ile çalışmaya başladıktan sonra kata geliyor. Kapılar açılıyor, bekleyen yükü alıp tekrar kapıları kapatıp yükü aşağı indiriyor ve ardından kapı açılıp final yerine yükü indiriyor.

Olmuştu. Bizde bu işte olgunlaşmıştık ve tarihe yazılacak, Ar-ge diyeceğimiz bir işlemi yapmıştık. Bu işlemle Dede Korkut masallarındaki gibi bir ismi hak etmiştik.  İsmimizi müşterilerimiz belirleyecekti. Fakat biz kendimize “SERÜVENCİ” diyoruz şimdilik. İlkler hep korku verir. Ezberler sıradan adamların işidir. Cesur olanlar, şairinde dediği gibi ;

Birazda serüvendi yaşamak

belki yatkındı büyük yolculuklara

ki serüvenler daima büyük aşklar

ve büyük yolculuklarla başlar

HOŞÇAKALIN.

 • Clean and modern architecture
 • Eco friendly materials
 • Idea to final solution
PROJECT BACKERS

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque nec erat erat. Integer blandit, nulla quis fermentum hendrerit, nisi diam viverra metus, porta semper est ipsum et sapien.

 • Halworks Ltd, inc.
 • Toms and family inc.
 • Bricks and woods ltd.
Read more

Faurecia Polifleks

PROJE DETAYLARI

FAURECIA POLİFLEKS Otomotiv Bursa Orhangazi’de faaliyet gösteren bir Hollanda firmasıdır. Otomotiv yedek parça ve aksesuarlarının imalatı yapan firma Türkiye’de kendi alanı ile ilgili en fazla imalat yapan bir firmadır. Dünyaca bir otomotiv markasının yedek parça ve aksesuarlarının imalatı konusundaki tek firmadır. Firmanın en büyük özelliği Türkiye’de kendi alanında en büyük olması değil dünyada da en büyük imalat firmalarından biri olmasıdır.

Neyse firmanın çok tanıtımını yapmayalım da konumuza gelelim. Faurecia firmasıyla bir kez telefonla görüştük ve bir daha görüşmedik. Aylar sonra tabi bir telefon geldi kayıtlı değildi fakat ses tanıdıktı. “Alolaştık” sonra Bursa’daki fabrika da keşif yaptık. Keşfimiz o kadar neşeli geçti ki hala unutamadık o sohbeti. Sonrasında önyargılarımız ve kaygılarımız ortadan kalktı. Belliydi artık rota. Yeni serüvenlere çıkacaktık. Firmanın girişinden itibaren büyük bir kontrol vardı ki biz “bu iş nasıl bitecek” diye de içten içe gülücüklerimizin kıvrımlarında saklıyorduk kaygımızı. Bitmek bilmeyen İSG, güvenlik ve kurumsal eğitimler bize artık “ne zaman biter” sorusunu sorduruyordu.

Bitmişti keşif ve yola koyulma dönemi başlarken kimsede çıt yoktu. Sadece korkunç bir korna sessizliğimizi bozarken, dilimizin ucuna gelmiş küfrümüzle normal hayata döndük.

İşten değil de prosedürler nasıl aşılır. “Yol da yakın değil ki olmadı yarın” diyebilelim. Neyse başladık.

İnanır mısınız en hızlı biten işti. Hatta biz platformu bitirdiğimizde inşaat tam bitmemişti. Herkes bu kadar hızlı biten platforma şaşırmıştı. O kadar konsantre olmuştuk ki iş “elimizde erimişti”.

Keşifteki neşemiz devam etmiş gülüşmelerimizde saklı kalan ne bir kaygı, ne de bir hüzün kalmamıştı. Artık baya baya eğleniyorduk. Zaferleri çok sevmeyiz firma olarak. Başarılar önemlidir. Zaferler de hedefsizleştirir, amaçsızlaştırır insanı eğer yeni bir şeyler koymasak hayata. Zaferlerle yetinmeyiz umudun, heyecanın peşinden koşarız. Bizi biz eden zaten “yaşı hep18” şarkısı gibi “hep 18” deriz kendimize.

Yaptığınız iş ne olursa olsun keyif alacaksınız, seveceksiniz işinizi. Her şeyi sevmek gerek. Sevgi içinde emeği barındırır. Emek kutsaldır, anadır, alın teri, göz nurudur.  Bunları istediğiniz bir şeye verirseniz zaten her yaptığınız iş ve faaliyet gerçekten güzel olur. Kimseye olmasa da bize güzel gelir.

Yaptığımız işten keyif alırken müşterilerimize de keyif veriyoruz. Sadece o da değil, tedarikçilerimiz, taşeronlarımız herkes ama herkes bir keyif ve mutluluğun tebessümü içinde olmaktadırlar.

Çalışanlarımız için konuşmak doğru değil belki ama onların da uzun süredir bizlerle birlikte olması ve aidiyet duygusuyla işlerinizi sanata dönüştürmeleri bizi biraz herhalde haklı çıkartıyor “keyif ve mutluluk konusunda…”

Bursa’da, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi onlarca makinamız var. Fakat Faurecia’ nın yeri ayrıdır. Çünkü yaptığımız işte emeğimize gösterdiği saygı şirket tarihimizde hafızalarımızda kazınmış halde beklemektedir.

Yeşil Bursa’nın anlamına uysun diye de rengini aynı tuttuk. Yine yeşillendi  Zeytin dalları. Yine yeşillendi Bursa vadisi

Yine Yeşilledi Boğaziçi Platform…

Ya makineyi anlatmayı unuttuk. Onu da resimden anlayın arkadaşlar. Her şey ortada çünkü.

 • Clean and modern architecture
 • Eco friendly materials
 • Idea to final solution
PROJECT BACKERS

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque nec erat erat. Integer blandit, nulla quis fermentum hendrerit, nisi diam viverra metus, porta semper est ipsum et sapien.

 • Halworks Ltd, inc.
 • Toms and family inc.
 • Bricks and woods ltd.
Read more

Genmed Medikal ve Teknik Cihazlar

PROJE DETAYLARI

Genç yatırımcıları hep takdir etmişizdir. Girişkenler, gözleri karadır, cesaretli ve gençliklerinden dolayı enerjik, güncelliği takip ettikleri içinde “çağın içindeler”. Klasik sistemleri sevmezler. Akademik, teorik birikimlerini tecrübelerle birleştirip çığır açacak bir enerjiye ulaşabilirler. Öncelikleri ve sorumluluklarını da somut koşulların, somut tahlilini yaparak gerçekleştirirler.

Bulmakta zorlandığımız bir adreste -üç kere önlerinden geçtiğimiz halde bulamadık- buluştuk. Nihayet oturduk ve konuyu dinledik. Bizim sektörde hikâye çok önemlidir. Müşterinin ve satıcının istekleriyle ilgili- yük platformu- ihtiyaçlarını ve ne beklediklerini anlatabilmesi ve dillendirmesi çok önemlidir. Aslında masalcıyız biz. Hem iyi bir dinleyici hem de iyi bir anlatıcı olmaya çalışıyoruz.

Hikâyemiz belliydi bizim için renkleri, sevk adresleri farklı da olsa içerikleri ve teknik özellikleri ile kahramanlarımız aynıydı. Kahramanımızın yük taşıyacak ve çevreye de zarar vermeyecek, ev sahibini-müşteriyi- üzmeyecek, tedarikçiyi de yormayacak cinsten olması isteniyordu.  Hikâyedeki karakterler, giriş – gelişme – sonuç belirlendi. Aslında hikâyeyi yazmak değil de iyi hikâye anlatmak önemlidir. Hikâyenin kahramanını gür ve yüksek sesle belirtmek ve dinleyiciyi hikâyeye sokman gerekir. Eğer bir bütünlük ve gerçeklik içinde değilsen ve hikâyeyi önce sen yaşamadan anlatırsan düz bir yazı olur. Sıradan bir yazı… Oysa hikâye yazmak kolay mı sanki. Emek verilmiştir. Kafa patlatılmıştır. Düşünülmüş, duygular katılmış, yoğrulmuş bir eser, bir yazınsal anlar ve dizelere sıralanmış yaşamlar konulmuştur. Kalk bunu sen hiçbir duygu hiçbir figür geliştirmeden dümdüz oku. Sonra. Sonrası koca bir Hiç…

Hikâyeyi yaşamadan, hikâyeyi yazamazsın. Ve anlatamazsın. Pür dikkat seyretmeli dinleyici seni. Ezbere bildiği söz bile o an ona farklı gelmeli. Soluksuz dinlemeli yani. En küçük tepkinde savrulmalı, en küçük mimiğinde gülmeli. Yoksa hikâyeye de yazık edersin, hikâye anlatmak için harcadığın kendine de yazık edersin. Sadece yayılıp dinleyen ve devamlı saate bakıp -ne zaman bitecek diye bekleyen- oradan da boynunu yarım daire şeklinde çeviren ve omuzunun kireçlenmemesi için egzersiz yapan kalabalıkla karşılaşırsın. Bırak ayağa kalkıp seni tebrik etmelerini, alkışlamazlar bile bir daha da seni anmak istemezler.

Biz de, Genmed de hikâyesini anlattı. Sonra yaşamsallık, duygudaşlık kattık. İkimizde gerçekten iyi çalışmıştık. Emeksiz ne var ki sanki… “acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir” sözü gibi emekten geçmeyen de değerli olmuyor. Sıradanlaşanları bilmeyiz. Yaşadığın veya varlığında her günün farklı geçse de akılda kalan eylemselliğin yoksa tüm günler birbirini takip eden günlerden farksızdır.

Genç dinamik, yatırımcı diye bahsettik arkadaşlardan. Aslında yatırımcı değillerdir. Çünkü yatırımcının elinde sermayesi olur ve yatırım yapsar. Esas olan çok kazanacağı kârlı işlere yatırır sermayesini. Yatırım yaptığı sektöre bakmaz, kârını düşünür. Oysa Genmed şirket sahipleri, bildiğiniz emekçi, alın teri dökmüş, mücadeleyle bu günlere gelmiş ve sermayelerini keyfiyete, fuzuliye, müsrifliğe değil, işlerine yatırmışlar. Kısa bir sürede hayranlık derecesinde işlere imza atmışlar ve fabrikalarını kurmuşlar. İlk buluştuğumuz adresten sonra hikâyelerini yazmışlardı ve bize anlattılar. Şimdi hikâyelerini yaşıyorlar ve başarılara imza atmaya devam edecekler.

Amacın varsa, yol haritan ve stratejin de vardır. Eğer stratejin sonuç yaratmıyorsa ve yanlışta ısrar ediyorsan bil ki sen kaybetmeye mahkûmsun.  Burada belirleyici olan hikâyeni iyi kavrayacaksın. İyiliğin içine; çaba, alın teri, emek girerse bekleyin görün ki siz başarının istikametine girmişsinizdir. Sizi hiçbir şey yolunuzdan alıkoymaz, sadece engellemeye çalışırlar. Amacımızdan saptıramazlar, sevdanızdan alıkoyamazlar sizi.

Ve tarihte bilir ki; sevdası büyük olanın yüreği de büyüktür.

Bugün formumdayım gerçekten…

 • Clean and modern architecture
 • Eco friendly materials
 • Idea to final solution
PROJECT BACKERS

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Quisque nec erat erat. Integer blandit, nulla quis fermentum hendrerit, nisi diam viverra metus, porta semper est ipsum et sapien.

 • Halworks Ltd, inc.
 • Toms and family inc.
 • Bricks and woods ltd.
Read more