BOĞAZİÇİ PLATFORM APEX FUARINDA

Sektörün tüm vinç ve platform imalat ve kiralama firmaları ile tedarikçiler resmen Avrupa’ya çıkarma yaptı. Nereye gitseniz tanıdığınız bir meslektaş veya siması yabancı gelmeyen tanıdığa rastlarsınız.

Yüzünüz tebessüm dolar. Yabancılık çekmezsiniz ve derin bir ohh çekersiniz kimse duymadan. Hollanda Amsterdam’da her adımda bir Türk. Herhalde Apex Fuarı’nı en çok ziyaret eden Türk ziyaretçilerdir.

Bunu sadece gezmek eğlenmek olarak değerlendirmemik gerekir. Çünkü yeni ürünleri ve teknolojiyi tanıma ve kendim ne durumdayımı görmek için iyi edüt yerleridir fuarlar.

Türk ziyaretçilerin çoğu zaten sonuç odaklı katılım sağladı. Türk ziyaretçiler ya platform veya vinç satın aldılar ya bayilik için gittiler ya da kendi bayiliklerini vermek için katıldılar.

Bu kadar kısa sürede sektörün bu kadar ivme kazanması gerçekten müthiş bir gerçeklik. Ayrıca incelenmesi de gerekiyor. Bilim adamları, ekonomistler, sosyologlar bu gelişi ve değişim-dönüşümü incelemelidir. Tez konusu bile olabilir.

Şu bir gerçek Türkiye’de hala sektörde “iyi niyet”i aşmayan bir anlayışta olsa Apex Fuarı’na ziyaretteki hevesleri ve kararlılıkları görülünce sektörün Avrupa’ya fuar için çıkarma yaptığını görmeyeceğiz, Sektörel gelişim ve uygulamalarıyla Avrupa’ya teknolojik çıkarma yapacağız gibi görünmektedir.

Tüm katılan ve ziyaretlerini ülkelerine katacağı bilinç ve Ar-Ge ile taçlandıran arkadaşları selamlıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime geç!
Boğaziçi Platform'a hoşgeldiniz! Size nasıl yardımcı olabiliriz?