TEMMUZ AYI AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI RAKAMLARI AÇIKLANDI

Türk-İş, Temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını açıkladı. Çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak için yapılan araştırmada; dört kişilik bir ailenin açlık sınırı, 1.177,31 lira olarak belirlenirken, yoksulluk sınırı 3.834,90 lira oldu.

TÜRK-İŞ, 27 yıldan bu yana her ay çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasını gerçekleştirmektedir.

Konfederasyonun çalışması, insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmek için yapılması gereken harcama tutarını ortaya koymaktadır.

Bu tutar ücret olmayıp, haneye girmesi gereken toplam gelirdir. Ancak ailede çalışan sayısının genelde tek kişi olduğu ve ek bir gelirin söz konusu olmadığı durumlarda, elde edilen ücret geliri ailenin temel ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak kalmaktadır.

TÜRK-İŞ’in yaptığı çalışmanın 2014 Temmuz ayı sonuçlarına göre:

  • Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.177,31 lira,
  • Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.834,90 liradır.

http://www.basin-is.org.tr/uploads/yuklemeler/temmuz-istatistik.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime geç!
Boğaziçi Platform'a hoşgeldiniz! Size nasıl yardımcı olabiliriz?