fbpx

ELEKTRİK DÜNYASI DERGİSİ İLE ÖZEL RÖPORTAJ

Erhan Avşar: ‘Hayatınıza Değer Veriyoruz’

Yetkilimiz Erhan AVŞAR ile Elektrik Dünyası arasında geçen özel röportaj ayrıntıları…

Kısaca firmanızı tanıyabilir miyiz?

Boğaziçi Platform hidrolik sistem ekipmanları ve Personel yükseltici platformlar imalatı işi ile uğraşmaktadır. Firmamız Türkiye’nin 1996 yılında hidrolik sisteme geçişi ile beraber bu sektörde kendine yer buldu. 1996 yılından 2000 yılına kadar personel kaldırma platformu imalatı  ve kiralaması konusunda hizmet verdi. Kendi firmasını 2000’li yılların sonlarına doğru kurdu. 2000’li yılların sonlarına doğru Türkiye’de hızla üretimi artan hidrolik kaldırma elemanları sistemlerine yeni bir boyut getirmek amacıyla üretim yapmaya başladı. Üretimini yapmaya başladığı ürünler arasında; Personel Yükseltici Platformu, Hidrolik Asansörler, Araç Asansörleri,  Engelli Asansörleri  ve eklemli platformlar yer alıyor. Firmamız son üç yıldır da kiralama işine ağırlık vermeye başladı.  İş makinaları kiralaması konusunda ciddi yatırımlar yaptı. Özellikle personel kaldırma platformları konusunda Amerika ve Finlandiya’dan ciddi ithalatlar yaptı. Su an firmamızın makine parkında çok sayıda  personel kaldırma platformu bulunuyor. Mesela Türkiye genelinde 35 tane eklemli platform varsa bunun 10 tanesi bizim firmamızda. Türkiye’de sadece 15 tane örümcek platform var ve bu platformların 3 tanesi bizde. Firma olarak piyasada az bulunan spesifik ürünlere yatırım yaptık. Bununla beraber araçlı sepetli platform kiralama işi yapıyoruz. Firmamızın genel anlamda sektör içerisinde hatırı sayılı bir yeri vardır. Yıllardır sektörle o kadar iç içeyiz ki mesela; Platformlarla ilgili ilk dergiyi biz çıkardık. Yine sektörle ilgili ilk gazeteyi biz yayına hazırladık. Bu yayınlarla sektörün sadece imalat ve kiralama boyutu ile değil ekonomik, kültürel ve iş güvenliği konuları ile de ilgilenmeye başladık ve bu konularda sektörümüzü bilgilendirmeye başladık.

 

Ürünlerin kullanım yerleri ve müşterilere sağladığı kolaylıklarla ilgili okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

2014 yılından sonra iş güvenliği ve sağlığı yasasında yapılan değişiklikler ve devletin aldığı bir takım yaptırımlar sonucunda 3 metreden yüksek yerlere merdiven kurulması yasaklandı. Durum böyle olunca firmalar personel yükseltici platformlar kullanmaya başladılar. Personel yükselticilerinin kullanılması birlikte firmalar hem zamandan tasarruf etmeye başladılar hemde kaza riskini en aza indirmiş oldular. Platform yükselticilerini başta elektrikçiler olmak üzere; İnşaatçılar, tabela reklamcıları, ısıtma soğutma sistemi kuran firmalar, aydınlatmacılar, temizlikçiler ve peyzajcılar kullanıyor. Ayrıca az önce bahsettiğim herkeste olmayan örümcek platformlar ise daha özel işlerde daha spesifik işlerde kullanılıyor bizi diğer firmalardan ayıran en büyük özelliğimiz bu tür özel platform yükselticilerine sahip olmamızdır.

 

Peki müşterilere nasıl ulaşıyorsunuz?

Biz firma olarak 2016 yılından beri bir kadrolaşma sürecine girdik. Bu anlamda profesyonel insanlarla tanıştık. Mesela bir kamu kuruluşunda belediyede başkanlık yapmış bir arkadaşımız bizimle çalışıyor. General Elektrik’te üst düzey yöneticilik yapmış bir arkadaşımız bizimle birlikte çalışmaya başladı. Bu bahsettiğim arkadaşların kurmuş olduğu bir satış örgütlenmesi var. Bu arkadaşlarımız tarafından yazılı ve görsel medyaya ilanlar verildi. Aynı zamanda günümüzde çok popüler olan sosyal medya reklamlarına ağırlık verdik. Ayrıca müşterilerin referansları da bize çok sayıda müşteri kazandırdı. Bütün bu çalışmalar sonucunda ve elimizde bulundurduğumuz özel platformlar sayesinde sektörümüzün en çok tercih edilen ve bilinen firması arasında yerimizi aldık.

 

Müşteriler kiraladıkları ürünler konusunda yeterince bilinçliler mi?

Elbette içlerinde bilinçli olanları var ancak genelde çok fazla bilinçli oldukları söylenemez. Çoğu müşteri yükseltici platformların sepetli ve makaslı platformlardan oluştuğunu zannediyor. Bu yüzden biz müşterinin platformu kullanacağı yerde tespit yaparak müşterinin ihtiyacına uygun platformu kiralamalarına yardımcı oluyoruz. Aslında firmalar üç yıldır bu konuya profesyonelce yaklaşmaya başladılar zamanla müşterilerin platform yükselticileri konusunda daha da bilinçleneceklerine inanıyoruz.

 

Devletten yeterince destek alıyor musunuz?

Bırakın destek almayı her an nefeslerini ensemizde hissediyoruz. Bırakın bizi bizim sektörümüzde hiç kimsenin destek aldığını görmedik. Kosgeb destekleri için başvuruda bulunuyoruz ve bu destekleri vermemek için yüzlerce bahane buluyorlar. Bu nedenle üretici devletten beklenti içine girerse iş yapamaz. Maalesef Türkiye’nin genel kaderi bu. Biz firma olarak bu işi kendi imkanlarımızla kurduk ve kendi imkanlarımızla da işimizi büyütmeye makine parkımızı geliştirmeye devam ediyoruz.

 

Son olarak kısa ve orta vadedeki hedeflerinizden bahseder misiniz?

Orta vadedeki hedefimizde makine parkımıza yeni makinalar eklemek var. Şu anki filomuzda bulunan platform sayısını 2 sene içerisinde iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Bizim ürün portföyümüzde yük asansörleri var ve bu konuda kendimizi daha fazla geliştirip ürün özelliklerini daha da artırıp bu ürünle ilgili ihracat yapmayı hedefliyoruz. Bu nedenle Hedef kitlemize uygun fuarlara katılıyoruz ve bu fuarlarda ürünlerimizi tanıtıyoruz.

 

Boğaziçi Platform Yetkilisi

Erhan AVŞAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime geç!
Boğaziçi Platform'a hoşgeldiniz! Size nasıl yardımcı olabiliriz?