HOLLANDALI YEŞİL DEDİ

FAURECIA POLİFLEKS otomotiv Bursa Orhangazi’de faaliyet gösteren bir Hollanda firmasıdır. Otomotiv yedek parça ve aksesuarlarının imalatı yapan firma Türkiye’de kendi alanı ile ilgili en fazla imalat yapan bir firmadır. Dünyaca bir otomotiv markasının yedek parça ve aksesuarlarının imalatı konusundaki tek firmadır. Firmanın en büyük özelliği Türkiye’de kendi alanında en büyük olması değil dünyada da en büyük imalat firmalarından biri olmasıdır.

Neyse firmanın çok tanıtımını yapmayalım da konumuza gelelim. Faurecia firmasıyla bir kez telefonla görüştük ve bir daha görüşmedik. Aylar sonra tabi bir telefon geldi kayıtlı değildi fakat ses tanıdıktı. “Alolaştık” sonra Bursa’daki fabrika da keşif yaptık. Keşfimiz o kadar neşeli geçti ki hala unutamadık o sohbeti. Sonrasında önyargılarımız ve kaygılarımız ortadan kalktı. Belliydi artık rota. Yeni serüvenlere çıkacaktık. Firmanın girişinden itibaren büyük bir kontrol vardı ki biz “bu iş nasıl bitecek” diye de içten içe gülücüklerimizin kıvrımlarında saklıyorduk kaygımızı. Bitmek bilmeyen İSG, güvenlik ve kurumsal eğitimler bize artık “ne zaman biter” sorusunu sorduruyordu.

Bitmişti keşif ve yola koyulma dönemi başlarken kimsede çıt yoktu. Sadece korkunç bir korna sessizliğimizi bozarken, dilimizin ucuna gelmiş küfrümüzle normal hayata döndük.

İşten değil de prosedürler nasıl aşılır. “Yol da yakın değil ki olmadı yarın” diyebilelim. Neyse başladık.

İnanır mısınız en hızlı biten işti. Hatta biz platformu bitirdiğimizde inşaat tam bitmemişti. Herkes bu kadar hızlı biten platforma şaşırmıştı. O kadar konsantre olmuştuk ki iş “elimizde erimişti”.

Keşifteki neşemiz devam etmiş gülüşmelerimizde saklı kalan ne bir kaygı, ne de bir hüzün kalmamıştı. Artık baya baya eğleniyorduk. Zaferleri çok sevmeyiz firma olarak. Başarılar önemlidir. Zaferler de hedefsizleştirir, amaçsızlaştırır insanı eğer yeni bir şeyler koymasak hayata. Zaferlerle yetinmeyiz umudun, heyecanın peşinden koşarız. Bizi biz eden zaten “yaşı hep18” şarkısı gibi “hep 18” deriz kendimize.

Yaptığınız iş ne olursa olsun keyif alacaksınız, seveceksiniz işinizi. Her şeyi sevmek gerek. Sevgi içinde emeği barındırır. Emek kutsaldır, anadır, alın teri, göz nurudur.  Bunları istediğiniz bir şeye verirseniz zaten her yaptığınız iş ve faaliyet gerçekten güzel olur. Kimseye olmasa da bize güzel gelir.

Yaptığımız işten keyif alırken müşterilerimize de keyif veriyoruz. Sadece o da değil, tedarikçilerimiz, taşeronlarımız herkes ama herkes bir keyif ve mutluluğun tebessümü içinde olmaktadırlar.

Çalışanlarımız için konuşmak doğru değil belki ama onların da uzun süredir bizlerle birlikte olması ve aidiyet duygusuyla işlerinizi sanata dönüştürmeleri bizi biraz herhalde haklı çıkartıyor “keyif ve mutluluk konusunda…”

Bursa’da, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi onlarca makinamız var. Fakat Faurecia’ nın yeri ayrıdır. Çünkü yaptığımız işte emeğimize gösterdiği saygı şirket tarihimizde hafızalarımızda kazınmış halde beklemektedir.

Yeşil Bursa’nın anlamına uysun diye de rengini aynı tuttuk. Yine yeşillendi  Zeytin dalları. Yine yeşillendi Bursa vadisi

Yine Yeşilledi Boğaziçi Platform…

Ya makineyi anlatmayı unuttuk. Onu da resimden anlayın arkadaşlar. Her şey ortada çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime geç!
Boğaziçi Platform'a hoşgeldiniz! Size nasıl yardımcı olabiliriz?